İlk Lazca Tez

İsmail BUCAKLİŞİ

Tanju Gürpınar, Türkiye Üniversitelerinde İlk Lazca Tezi Yazdı. Birçok antik uygarlık tarihten silinirken, Lazlar dillerini ve kültürlerini bugünlere taşımayı başarmışlar. Ancak, şimdilerde çanlar Lazca için çalmaya başladı. Antik Kolkis’in mirası olan bu dile sahip çıklmaz ise çok uzak sayılmayacak bir gelecekte, yer yüzünden silinmiş bir çok dil gibi Lazca da yok olacak. Lazcanın bu akibetten kurtulabilmesi için Lazların yanı sıra aydınların, sanatçıların ve daha da önemlisi akademisyenlerin çaba göstermesi gerekiyor. Cumhuriyet tarihi boyunca Türkiye’de Lazca üzerine hiçbir akademik, bilimsel çalışma yapılmamış, yapılamamıştır. Türkiye dışında çok değerli çalışmalar yapılmış olsa bile bunlar bir elin parmakları ile sayılabilecek kadar az. Halen akademik dünyanın Lazcaya yeterince eğildiğini de söylemek zor. Ancak umut verici çalışmaların başladığını söylemek mümkün.

Tanju Gürpınar Kimdir?
Tanju Gürpınar, Afyonlu baba ve İstanbullu annenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Çocukluk ve gençlik yılları Kadıköy – Suadiye’de geçti. Kendi ifadesi ile henüz bir ucu göğe değen binaların yerinde her tarafın bağ bahçe olduğu bir zamanda.
13 yaşından itibaren çevre ve çok kültürlülük bilinci gelişmeye başladı. Farklı, dil, kültür, müzik ve coğrafyalara ilgi duymaya başladı.
Liseyi İngilizce ağırlıklı bir okulda okudu. Diş hekimliğini bitirdi. Türkiye’de, bir süre diş hekimi olarak çalıştı.
İsviçre’ye gitti. İsviçre’de bir sene Almanca filoloji okudu. Latince ve Orta Çağ Almancası dersleri aldı. Üç yıl kaldığı İsviçre’de Almanca tercümanlık yaptı.
Türkiye’ye döndükten sonra Boğaziçi Üniversitesi’nde İngilizce Öğretmenliği okudu.
2000 senesinde, İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünde Yüksek Lisans (Master) yaptı. “Pazar Lazcası’nda Durum Ekleri” başlıklı tezi ile yüksek lisansını tamamladı.
Tanju Gürpınar’ın hayat felsefesi farklı kültürleri tanıma üzerine kurulu. Türkiye’de gidilmesi, görülmesi gereken belli başlı yerleri gezmiş. 50 cıvarında dünya ülkesini dolaşmış. Bu ülkelerin arasında Burma, Tibet, Peru, Guatemala, Honduras, Kenya gibi ülkeler de bulunuyor.

Lazcaya ilgi nasıl başladı?
Bülent Saraloğlu ile Kaçkar zirve turunda Lazca ile tanıştım. İlk kez Lazcayı Bülent Saraloğlu’ndan duydum.


Lazcayı ilk duyduğumda çok şaşırdım. Sanki bana Antik dünyadan birileri sesleniyordu. O sıralar Üniversite’de tez aşamasındaydım. Tez konumu buldum diye düşündüm. Ve Yüksek Lisans tezimi Lazca üzerine yapmaya karar verdim.

Hocaların nasıl karşıladı bu düşünceni?
Hocamız Prof. Dr. Eser Taylan hanıma söyledim. Eser Hanımın da ilgisini çekti ve beni bu konda destekledi.
Bir süre Bülent Saraloğlu ile çalıştım. Sonra da Esat Sarı ile çalışmaya başladım. Derken İsmail Bucaklişi ile çalışmaya devam ettim. Bir senelik bir çalışma ile tezi tamamladım.

Rutin iş hayatı dışında yaptığım anlamlı bir iş oldu. Keşke devam ettirseydim.
Lazca çok boyutlu ve farklı bir dil. Bu dilin yaşaması için ciddi çaba harcamak gerekiyor.

Gelelim Lazca üzerine yapılmış Türkiye’deki ilk çalışmaya…

Nerede: Boğaziçi Üniversitesi, Batı Dilleri Bölümü’nde
Tezin Konusu: Pazar Lazcası ve Adların Durum Ekleri
Tezi Hazırlayan: Tanju Gürpınar
Tezin Hazırlandığı Tarih: 2000

Çalışmanın Amacı
Tanju Gürpınar “çalışmanın amacı” başlığı altına şunları söylüyor:
“Bu çalışma Pazar Lazcası’nın genel özellikleri ve bu lehçedeki adların aldığı durum eklerinin analizini amaçlamaktadır.
Bu çalışmadaki analizler bu lehçeyi konuşan kişiler ve Lazca konusunda yazılı belgelerden alınan bilgilere dayanmaktadır.
Bu çalışmada Pazar lehçesinin seçilmesinin ana nedenleri ise diğer lehçelerde kısmen kaybolmuş olan ad durum eklerinin zenginliği ve de aynı zamanda veri toplama ve analiz aşamalarında bu lehçeyi konuşan kişilerin bulunmasıydı.


Bütün çalışmalarım sırasında bana tam destek veren İsmail Bucaklişi Avcı ya ve bana bu çalışmayı yapmaya karar vermem de en etken kişi olan Bülent Saraloğlu’na ( Buklamania) ve Boğaziçi Üniversitesi’ndeki danışanım Eser Taylan ve diğer hocalarım Sumru Özsoy ve Aslı Göksel’e tüm kalbimle teşekkür ediyorum.


Umarım birçok dilbilimci bu zengin dilin yaşatılmasında rol oynar ve ülkemizin kültürel bilimsel zenginliğine katkıda bulunur.”

tanju-gurpinar2000@yahoo.com

Önceki Makaleler

arrow